Jesteśmy z Wami od 1987
Wyszukiwarka

Użytkowanie soczewek kontaktowych

Przed dotknięciem soczewek zawsze dokładnie umyj i wysusz ręce. Upewnij się czy soczewki są w całości zanurzone w płynie. Nie używaj soczewek z opakowania, które nie jest zamknięte fabrycznie. Soczewek nie należy z nikim dzielić.

Zakładanie soczewek:

 1. Upewnij się czy soczewka nie jest wywinięta na lewą stronę. Umieść ją na palcu aby ocenić czy ma właściwy kształt (Rys. 1 i 2).
 2. Palcem wskazującym i środkowym drugiej ręki odciągnij dolną powiekę w dół a powiekę górną w górę. Soczewkę umieść w oku (Rys. 3). Dokładnie tak samo postępuj z drugim okiem.

Zdejmowanie soczewek:

Popatrz do góry, odciągając jednocześnie dolną powiekę w dół. Delikatnie chwyć opuszkami palca wskazującego i kciuka dolną krawędź soczewki i wyjmij ją z oka (Rys. 4). Tak samo postępuj z drugim okiem.

Dezynfekcja

Wyczyść i zdezynfekuj soczewki postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu płynu lub zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Powinno to ograniczyć gromadzenie się szkodliwych bakterii i grzybów.

W przypadku wyschnięcia soczewek...

Postępuj zgodnie z podanymi wyżej wskazówkami dotyczącymi dezynfekcji, wymień soczewki na nowe lub skontaktuj się ze specjalistą.

Środki ostrożności

 1. Zalecana jest częsta wymiana soczewek. Specjalista określi najlepszą dla Ciebie opcję, w przypadku wątpliwości zwróć się do niego o poradę. Zawsze stosuj się do jego zaleceń i regularnie stawiaj się na wizyty kontrolne.
 2. Soczewki przeznaczone do codziennego stosowania czyść i dezynfekuj codziennie.
 3. Jeśli Twój specjalista pozwolił na przedłużone noszenie (spanie w soczewkach), szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących noszenia i pielęgnacji soczewek. Nie noś soczewek dłużej niż siedem dni bez czyszczenia i dezynfekcji.
 4. W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia oka lub jakichkolwiek innych dolegliwości należy bezzwłocznie zdjąć soczewki i skonsultować się ze specjalistą.
 5. Długie paznokcie sprzyjają gromadzeniu się bakterii. Zadrapane oko jest podatne na infekcje.
 6. Zniszczone lub uszkodzone soczewki należy niezwłocznie wymienić na nowe.
 7. Soczewki należy zakładać przed nałożeniem makijażu. Należy unikać tłustych i włóknistych tuszy do rzęs. Z soczewkami nie powinny mieć kontaktu: lakier do włosów oraz inne aerozole.
 8. Soczewki należy chronić przed dziećmi.
 9. Nie wolno nosić soczewek w obecności szkodliwych lub drażniących oparów.
 10. Do uprawiania sportów wodnych zaleca się używanie gogli.

Czego nie wolno...

 1. Spać z założonymi soczewkami, chyba że jest to zgodne z zaleceniami specjalisty.
 2. Używać do czyszczenia soczewek domowych środków do czyszczenia i dezynfekcji. Mogą one poważnie uszkodzić oczy.
 3. Nosić soczewek przy jednoczesnym używaniu płynów i leków do oczu innych niż te, które zostały zalecone do stosowania przy noszeniu soczewek.
 4. Używać śliny do nawilżania soczewek.
 5. Używać do czyszczenia soczewek wody z kranu.
 6. Nosić soczewek dłużej niż zalecił specjalista.
Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com
Na górę