Kłodzka Pracownia OptycznaKłodzka Pracownia Optyczna
Wyszukiwarka

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Przygotowanie 

Starannie umyj i wysusz ręce. Przed zdjęciem soczewek wypłucz, zaleconym przez specjalistę, płynem do pielęgnacji soczewek każdą komorę pojemnika na soczewki, a następnie wypełnij tym płynem obydwie komory.

Zdejmij z oka soczewkę stosując metodę opisaną w instrukcji użytkowania lub poleconą przez lekarza specjalistę.

Czyszczenie i płukanie

Codzienna pielęgnacja soczewek obejmuje czyszczenie, płukanie i dezynfekcję. W przypadku soczewek noszonych w trybie dziennym wymogi pielęgnacyjne nie dotyczą Cię tylko wtedy, gdy używasz soczewek jednodniowych. Jeśli stosujesz płyn z formułą „bez pocierania”, możesz zastąpić mechaniczne czyszczenie starannym spłukiwaniem soczewki z każdej strony przez 5 sekund. Jeżeli używasz innych płynów lub lekarz okulista zalecił Ci bardziej surowy reżim pielęgnacyjny, musisz wiedzieć, jak należy mechanicznie czyścić soczewki.

Czyszczenie mechaniczne i płukanie soczewek pozwala usunąć z powierzchni soczewek śluz i zanieczyszczenia. W tym celu umieść soczewkę na dłoni i nalej na nią kilka kropli płynu. Delikatnie pocieraj soczewkę palcem wskazującym drugiej ręki przez około 20 sekund. Soczewkę należy czyścić ruchem liniowym (w przód i w tył) a nie ruchem okrężnym. Odwróć soczewkę na drugą stronę i powtórz te czynności. Na koniec opłucz ją z obu stron w celu usunięcia resztek zanieczyszczeń.

Umieść soczewkę w odpowiedniej komorze pojemnika. Upewnij się, że soczewka jest całkowicie zanurzona w płynie. Zakręć pokrywkę pojemnika. Powtórz całą procedurę z drugą soczewką.

Zanim ponownie założysz soczewki, pozostaw je w pojemniku na co najmniej 4 godziny lub na całą noc. Podczas zakładania przestrzegaj procedur zalecanych przez specjalistę lub prowadzączego okulistę. Po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika na soczewki i wypłucz go świeżą porcją płynu. Pojemnik pozostaw otwarty aż do wyschnięcia. Gdy będzie całkowicie suchy, możesz zamknąć pokrywki.

Często wymieniaj pojemnik, ponieważ z czasem może on stać się źródłem bakterii. Właściwą częstotliwość doradzi ci specjalista lub lekarz.

Uwagi ogólne

Zanim założysz soczewkę upewnij się, że znajduje się ona we właściwym poożeniu na opuszce palca wskazującego. Soczewka nie powinna być przechylona i nie powinna dotykać opuszki palca swoją krawędzią.

Jeśli soczewka zegnie się lub sklei umieść ją na dłoni i zwilż dokładnie świeżą porcją płynu. Delikatnie potrzyj soczewkę na dłoni palcem wskazującym drugiej ręki. Jeśli to nie poskutkuje włóż ją do wypełnionego płynem pojemnika na soczewki i mocz w płynie tak długo aż przyjmie właściwy kształt.

Jeśli soczewka rozpłaszczy się lub przyklei do palca oznacza to, że soczewka lub palec są zbyt mokre. Aby wysuszyć soczewkę, przenieś ją kilka razy między palcami wskazującymi obu dłoni, susząc za każdym razem wolny palec. Pozwoli to na lekkie przesuszenie soczewki i ułatwi posługiwanie się nią.

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com
Na górę